Klaryski w Bydgoszczy [1481] 1615-1839

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

8 lutego 2016

Klaryski, franciszkański żeński zakon kontemplacyjny został założony w 1212 r. przez św. Franciszka i św. Klarę w Asyżu. Regułę zakonu zatwierdził ostatecznie w 1263 r. papież  Urban IV. W Polsce klaryski pojawiły się w 1255 r. Najstarsze opactwa powstały w Zawichoście, Starym Sączu, Gnieźnie i miały oparcie w członkach dynastii panującej.

Klasztor Klarysek w Bydgoszczy powstał w 1614 r. dzięki wsparciu osób prywatnych, głównie Rozrażewskich, Zofii Potulickiej, Kacpra Zebrzydowskiego. Pierwszą przełożoną była Anna z Rozrażewskich Smuszewska. Bullę erekcyjną wydał 15 V 1615 r. papież Paweł V. Klasztor usytuowano na Przedmieściu Gdańskim, dzięki darowiźnie miasta. Konsekracja sióstr nastąpiła w 1619 r., a budowę kościoła zakończono w 1645 r. Od 1772 r. klasztor został poddany nadzorowi władz pruskich. Ostateczna likwidacja w 1835 r.

 W spuściźnie liczącej 20 jednostek aktowych zachował się jeden dokument - akt erekcyjny klasztoru z 1615 r. Akta powstałe w klasztorze dotyczą spraw majątkowych, donacji, prowadzonych sporów oraz zakonnic (wykaz). Pozostałe materiały wytworzyły władze pruskie w związku z nadzorem administracyjnym nad klasztorem i jego finansami, przejęciem majątku klasztornego i roszczeń klasztoru wobec osób trzecich.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie Klaryski - plansza informacyjna

    Klaryski - plansza informacyjna

  • Powiększ zdjęcie Klasztor klarysek w Bydgoszczy, sygnatura 1 Paweł V, papież, eryguje klasztor klarysek w Bydgoszczy dotowany przez Andrzeja Rozrażewskiego [Rozzazeuuski] i jego krewnych oraz powinowatych, wyznaczając Annę Smuszewską [Smusseuuska], profesę trzeciego zakon

    Klasztor klarysek w Bydgoszczy, sygnatura 1 Paweł V, papież, eryguje klasztor klarysek w Bydgoszczy dotowany przez Andrzeja Rozrażewskiego [Rozzazeuuski] i jego krewnych oraz powinowatych, wyznaczając Annę Smuszewską [Smusseuuska], profesę trzeciego zakon

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2016-02-08
Data publikacji:2016-02-08
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Krzysztof Klapka
Liczba odwiedzin:3916